OVI-VÁR Tagóvoda
3300 Eger Tavasz út 1.
06-30-742-9046
ovivarovoda@gmail.com

Óvodánkban a gyermekek sokoldalú fejlesztése – a gyermeki személyiség kibontakoztatásának elősegítése – az életkori és egyéni sajátosságok és az eltérő fejlődési ütem figyelembe vételével történik.

A gyermeki közösségben sokszínű tevékenységeket biztosítunk különös tekintettel, a mással nem helyettesíthető játékra.
Minden gyermeknél egyénileg törekszünk arra, hogy önmagukhoz képest a maximálist tudják nyújtani.
A tevékenységrendszereken – játék, - munka, - tanulás - keresztül érjük el, hogy az iskolai élet megkezdését megkönnyítsük a gyerekek számára illetve, hogy alkalmassá tegyük Őket az iskolai élet megkezdésére.

A 3-7 éves korú gyermek alapvető és legfontosabb tevékenysége a játék, így a szabad kötetlen játékot csoportjainkban mindennap visszatérő módon, hosszantartóan biztosítjuk. A személyiség-fejlesztés másik fontos eszköze a játékkal sok vonatkozásban azonosságot mutató munka és munka jellegű játékos tevékenység. A gyerekek korához és erejéhez mérten teremtjük meg a munkalehetőségeket és annak tárgyi feltételeit.
Óvodánkban a tanulás, folyamatos, utánzásos, spontán tevékenység, amely nem szűkül le az ismeretszerzésre. Az egész óvodai nap folyamán adódó helyzetekben természetes és szimulált környezetben, kirándulásokon, óvónők által kezdeményezett helyzetekben és időkeretben valósul meg.

Vers, mese
A 3-7 éves gyermek mentális higiénének elmaradhatatlan eleme, így minden csoportban miden nap jelen van.

Ének-zene, tánc
Zenei élményszerzéssel a különböző altatók, énekes játékok, gyermekdalok megismertetésével, ölbeli játékok közös tevékenységével, melyek közben a zene lüktetését érzik – érzékeltetjük a gyermekekkel a dal a ritmus szépségét. A közös mondókázásnál a felnőtt által kitalált játékos, utánzó, szimmetrikus mozgásokkal való megismerkedés. Zenei képességek fejlesztése érdekében érzékeltetjük a halk-hangos, magas-mély hangon szóló szövegeket, illetve zenei hangokat. Zörejhangok bemutatása, felismerése, megnevezése. Gyermekeink fejlődésével előtérbe kerülnek a dalokhoz kapcsolódó változatos játékformák – melyek főleg csoportos jellegűek – körjátékok, szerepcserélő, párválasztó játékok. Szöveges motívumok visszaéneklése (visszhangjáték), gyors-lassú érzékeltetése, dallamfelismerés, dallambújtatás. Iskolába lépés előtt már egyre több dalanyagot, mondókát, népi játékot, műdalt, ünnepi és alkalmi dalt ismertetünk meg a gyerekekkel, egyre hosszabb terjedelemben.
Esztétikus mozgás igényének felkeltése egyszerű, táncos mozgások, népi tánclépések bemutatásával, gyakorlásával (átbújás, páros forgás, kifordulós, sarokkoppantós, csárdás lépés).

Rajzolás, mintázás, kézimunka
E gyermeki tevékenységre az egész nap folyamán biztosítunk helyet, teret és lehetőséget. A használatos eszközöket, felszereléseket a gyermekek közelében tartjuk folyamatosan. Feladatunk, hogy felkeltsük a gyermekben az ábrázolás anyagaival, eszközeivel való tevékenység vágyát, biztosítva élményeik, fantáziájuk és megfigyeléseik képi és térbeli megjelenítésének sokféle lehetőségét és eljuttatjuk a gyerekeket az alkotás örömének átéléséhez.
Képalakítás (rajzolás, festés, tépés, ragasztás), plasztikai munkák (agyag, gyurma, homok, hó), építés, varrás.

Mozgás, torna
A tornának a mozgásos játéknak a csoportszobában a tornaszobában a szabadlevegőn, eszközökkel vagy eszköz nélkül spontán vagy szervezett formában az egész nap folyamán lehetőséget biztosítunk.
Spontán lehetőségek:
  - játéktevékenységek (csoportszobai)
 - tanulási folyamatban (ének, zene, tánc)
 - udvari játéktevékenységek (udvari játék)
Szervezett formában a mozgás fejlesztésére
 - naponta kétszer frissítő mozgás
 - hetente egy vagy két testnevelés foglalkozás

Külső világ tevékeny megismerése
A gyerekek aktivitásuk és érdeklődésük során tapasztalatokat szereznek a közvetlen és tágabb természeti – emberi- tárgyi környezet formai, mennyiségi, téri viszonyairól. A valóság elfedezése során pozitív érzelmi viszony alakul ki a természethez az emberi alkotásokhoz az értékek megőrzéséhez, valamint a természet védelméhez. Miközben a gyerekek felfedezik környezetük szépségeit, olyan tapasztalatok birtokába jutnak, amelyek a környezetben való, életkorának megfelelő biztos eligazodáshoz, tájékozódáshoz szükséges. Megismerik a szülőföld az ott élő emberek a hazai táj a helyi néphagyományok a szokások a tárgyi kultúra értékeit, megtanulják azok szeretetét, védelmét. Különös hangsúlyt fektetünk a környezettudatos nevelésre.
A környezet megismerése során a gyerekek matematikai tartalmú tapasztalatoknak, ismereteknek a birtokába is jutnak. Felismerik a mennyiségi, alaki, nagyságbeli és téri viszonyokat – alakul ítélőképességük, fejlődik tér-, sík-, és mennyiség szemléletük.
A feldolgozandó anyagok felépítésénél figyelembe vesszük az egyéni fejlettséget az érés különböző ütemét és ezeknek megfelelően tervezzük, szervezzük és irányítjuk az ismeretanyag elsajátítását.